Avdelningar
Jeffs Träningsjournal NPC Universe
Matdatabasen
High Performance Muscle Magazine
Forskningsrapporter
Forskningsrapporter
Sök i alla forskningsrön
Forskningsartiklar
Visa alla forskningsrön
Bara på nätet
Beställ via ast-ss.se och få billigare pris!
Orderformulär
Timingpaket
Produktkategorier
Aminosyror
Energi/Fettförbränning
Kreatin
Protein
Tillbehör
Vitaminer/Mineraler

Publicerad: Onsdag, 24 Mars, 2010
Bättre minne med kanel
av Paul Cribb, B.H.Sci HMS
AST Director of Research

Den vanliga kryddan kanel kan vara ny som “hjärnmat”; upptäckter i en färsk studie visar att tuggummi med kanelsmak förbättrar minnet i ett minnestest.

Forskarna undersökte vilka effekter “de lukter” som passerar genom näsa och mun har på inlärningsförmågan hos vuxna. De som deltog utförde på dator kognitiva uppgifter med fyra olika smaker på tuggummin; pepparmint, kanel, körsbär, smaklöst och inget tuggummi alls. Jämfört med de övriga var det kanel som förbättrade de resultat, som hade med uppmärksamhet, synminne och hur snabbt man kände igen saker, att göra.

Resultaten visar ett samband mellan alla smaker och bättre inlärningsförmåga, men kanel hade starkast samband. Kanel har tidigare visat sig minska risken för diabetes och hjärt-kärlsjukdomar. Strö lite kanel på havregrynen varje morgon och du kanske blir smartare vad dagen lider!

Annual meeting of the Association for Chemoreception Sciences

Skriv ut
  Skriv ut forskningsrön
Nu kan du skriva forskningsrönen från vår website. Klicka på länken så skapas en ny en "print-vänlig" sida.
Skriv ut denna forskningsrapport
  Senaste F&S
Om jag ska utveckla explosiv styrka. Hur ska jag då gå tillväga?
  Frågor och svar



| Till förstasidan | Uppdateringar | Om AST | Produkter | Siteöversikt | Matdatabas |
| Orderformulär | Forskningsartiklar | Timingpaket | VIKTIG INFO! | Frågor och Svar |
| Forskningsrapporter | Övningsguide | Artiklar | Logga in Max-OT | Max-OT träningsprogram |
©1998-2010 AST Sports Science. All rights reserved Beställningsvillkor    Kontaktinformation    Om Cookies