AST Sports Science Home PageAST Sports ScienceUppdateringarSenaste nyttSearch our Q & A databaseAdvanced Q&A Search
AST Sports Science Home PageProdukterBeställ onlineFrågor och svarAvancerad ForskningStyrketräningAST Sports ScienceSearch
AST Sports ScienceKom igång med styrketräningenAST Sports ScienceAST:s övningsguideAST Sports ScienceMax OTAST Sports ScienceArtiklarAST Sports Science
GL3 L-Glutamin Shakerflaska Kreatin Fettförbränning Måltidsersättare Protein Vitaminer och mineraler

Untitled Document

ALA 200
CLA 1000
Creatine HSC
GL3 L-Glutamine
MultiPro 32X
Ny-Tro PRO-40
VP2 Whey Isolate


Komigång guide
Övningsutförande
Max-OT
Artiklar
Gratis HP-Tidning

Untitled Document

Frågor och Svar
Artiklar
Team Universe 2002
Mr. Universum 2001
Team Universe 2001

Träning Nutrition Ämne Mål Nyheter

Veckans ämne
Veckoslutet: Fredag 13 december 2002


Sträva efter bästa resultat, inte perfektion

Du kan ha hört det gamla ordspråket, “Du kan lära dig mer av nederlag än vad du kan av seger.” Jag tror det kan vara sant. Många gånger kan det som vid första anblick verkar vara ett nederlag, bli ett kraftfullt redskap som kan ta dig framåt med otrolig drivkraft och målmedvetenhet. Du inser inte alltid det då nederlaget sker, det kanske tar flera månader innan du kan se silvret i det som först såg ut som ett enda stort svart moln.

Det är viktigt att förstå att alla har motgångar och framgångar, oavsett vem det är. Upp- och nedgångar är en del av vägen till framgång och bra mentalitet hjälper dig att ta alla strider, medan du fortsätter framåt mot målen.

Om du slösar bort tid och energi genom att tänka på gamla misstag och nederlag, missar du en möjlighet att lära dig av dem och du missa också möjligheten att prestera så bra som möjligt just nu.

Vissa personer, inklusive mig själv har, har drag av “perfektionism”. Dessa personerna har en tendens att vara hårda mot sig själva om de gör ett misstag eller inte presterar så bra som de hade tänkt. Det kan vara en mental stoppspärr om du inte ser upp.

Ingen är perfekt och ingen kommer att bli det heller. Misstag och nederlag är en del av livets ebb och flod. Att se på nedgångarna och lära sig av dem kan vara till hjälp i framtiden, att vara för hård mot sig själv hjälper ingen.

Jag har läst igenom boken som jag pratat med er om, Thinking Body, Dancing Mind och det var ett kapitel som specifikt tog upp det här med perfektionism och det var det som fick mig att tänka på det. Jag har alltid sett på perfektionism som något positivt. För om du strävar efter att vara perfekt så borde väl det vara bra, eller hur? Nåväl, i boken så står det att det inte är helt rätt.

Du förstår, att sträva efter perfektion gör att det är bäddat för misslyckande eftersom att perfektion är onåbart. Det begränsar din slutliga prestation genom att pressa och oroa dig. Istället för att sträva efter perfektion, säger författaren att man ska sträva efter utmärkthet.

Det betyder inte att du ska sänka dina normer eller förvänta att du ska prestera sämre. Det är faktiskt tvärtom. Genom att sträva efter utmärkthet i allt du gör har du ingen press på dig att vara perfekt och det förbättrar dian dagliga uppgifter och det du gör blir nöjsammare. Du öppnar dig själv och gör ditt bästa, det som just du kan göra. Plus, du blir mer mottaglig för att lära dig av misstag och nedgångar istället för att straffa dig själv och komma in i en ond negativ cirkel.

Det betyder heller inte att du ska vara glad över nederlag eller mindre bra insatser när de inträffar, men du får acceptera dem som en del av livet eller sporten, du lär dig av dem och går vidare som en bättre människa och idrottsman.

När jag läste det, gav det mig ett nytt perspektiv som jag aldrig tänkt på förut och det lät vettigt. Fortsätt att sträva efter utmärkthet varje dag och ditt bästa utan att vara för hård mot dig själv för att du inte är perfekt, då släpper mycket vikt från axlarna och i slutändan presterar du bättre och tycker allt är bättre. Bättre daglig insats under en tid leder till slut till bättre resultat.

Det är underbart att ha egenskapen att sätta höga mål och hela tiden jobba för att nå dem, det är en egenskap som många framgångsrika delar. När du jobbar för att nå de höga normer du satt upp och strävar efter utmärkthet i allt du gör, inse då att ingen är perfekt och att alla gör misstag, upplever nederlag, det bara händer. Ta det inte så hårt när de inträffar, utan tänk istället på att nederlag och misstag kan vara värdefulla om du lär dig av dem och de är en del av framgången som vi alla måste uppleva.

“Perfection belongs to the Gods; the most we can hope for is excellence.” - Carl Jung


• Tillbaka till toppen

Untitled Document

Innehållsförteckning


Vecka 1
Vecka 2
Vecka 3
Vecka 4
Vecka 5
Vecka 6
Vecka 7
Vecka 8
Vecka 9
Vecka 10
Vecka 11
Vecka 12
Vecka 13
Vecka 14
Vecka 15
Vecka 16
Vecka 17
Vecka 18
Vecka 19
Vecka 20
Vecka 21
Vecka 22
Vecka 23
Vecka 24
Vecka 25
Vecka 26
Vecka 27
Vecka 28
Vecka 29
Vecka 30
Vecka 31
Vecka 32
Vecka 33
Vecka 34
Vecka 35

Se de sista 15 veckorna här »

Untitled Document

Untitled Document
Aminosyror
Kreatintransport
Måltidsersättare
Proteinpulver
Rent kreatin

Untitled Document





Sekretesspolicy   Användningsvillkor   Kontaktinformation