AST Sports Science Home PageAST Sports ScienceUppdateringarSenaste nyttSearch our Q & A databaseAdvanced Q&A Search
AST Sports Science Home PageProdukterBeställ onlineFrågor och svarAvancerad ForskningStyrketräningAST Sports ScienceSearch
AST Sports ScienceKom igång med styrketräningenAST Sports ScienceAST:s övningsguideAST Sports ScienceMax OTAST Sports ScienceArtiklarAST Sports Science
GL3 L-Glutamin Shakerflaska Kreatin Fettförbränning Måltidsersättare Protein Vitaminer och mineraler

Untitled Document

ALA 200
CLA 1000
Creatine HSC
GL3 L-Glutamine
MultiPro 32X
Ny-Tro PRO-40
VP2 Whey Isolate


Komigång guide
Övningsutförande
Max-OT
Artiklar
Gratis HP-Tidning

Untitled Document

Frågor och Svar
Artiklar
Team Universe 2002
Mr. Universum 2001
Team Universe 2001

Träning Nutrition Ämne Mål Nyheter



Måndag     Tisdag     Onsdag     Torsdag      Fredag

Vecka 7: Tisdag 17 juni 2003

Min första dag med 3 faser igår gick bra. Det började utmärkt med ryggpasset och sedan två intensiva konditionspass, så man kan kalla det en framgångsrik dag.

När jag pratade med Paul i fredags sa han att jag borde ta en promenad för att kyla ner mig efter eftermiddagens konditionspass. Han sa att jag skulle gå en bit. Han ansåg att en promenad utomhus har några bra syften.

Igår kväll var första gången jag tog mig en avkylningspromenad utomhus och jag gillade det. Det kändes bra att komma ut i friska luften.

Paul är en bra coach och tar fram det lilla extra inom en.

Bröst:

Sned bänkpress....1 x 5 @ 142 kg, 1 x 4 @ 142 kg (efter uppvärmning)

Bänkpress....1 x 5 @ 146 kg, 1 x 4 @ 146 kg

Dips....1 x 6 @ 54 kg, 1 x 4 @ 58,5 kg

Incline Barbell PressBra insats idag. Jag klarade förra veckans siffror på sned och plan bänkpress och ökade till 58,5 kg på dipsen.

I varje övning koncentrerade jag mig för att ha kontroll i den negativa delen och pressa kraftfullt upp. Jag tyckte jag hade bättre kontroll den här veckan och gjorde ett bättre jobb genom att klara av repetitionerna själv.

Vi har inte några 56 kgs hantlar så när jag kört klart första setet med dips på 54 kg var jag tvungen att hoppa upp till 58,5 kg. Jag är nöjd med att jag klämde ur mig 4 bra reps med bra rörelse och kontroll på sista setet.

Brösten har mer tvärstrimmor och ser hårdare ut än någonsin tidigare, ungefär 5½ vecka kvar. Jag gillar vad jag ser och det motiverar mig att köra ännu mer.

Ett par faser har klarats av idag och jag har en till i eftermiddag.





Max-OT Cardio Logg

Vi har lagt till ett pass om 10 minuter med kondition kring 11:00 de flesta dagar och sedan gör jag vanlig konditionsträning på eftermiddagarna.

De extra 10 minuterna k snabbar på ämnesomsättningen och håller den där några timmar. Sedan går den upp igen vid eftermiddagens konditionspass.

Den här veckan ska jag hålla mig till ett konditionspass på onsdagen (bendagen) som vanligt och skala ner på intensiteten på eftermiddagspasset, vilket jag förklarade för några veckor sedan

Dag Maskin Tid
(minuter)
Sträcka
(miles)
Brända
kalorier

Lördag Recumbent Bike 16 4,96 301
Måndag Recumbent Bike 10 4,65 210
Recumbent Bike 20 8,99 393
Tisdag Recumbent Bike 10 4,66 212
Recumbent Bike 16 7,4 341
Onsdag Recumbent Bike 20 6,57 263
Torsdag Recumbent Bike 16 7,37 333
Fredag  



• Tillbaka till toppen


Innehållsförteckning


Vecka 1
Vecka 2
Vecka 3
Vecka 4
Vecka 5
Vecka 6
Vecka 7
Vecka 8
Vecka 9
Vecka 10
Vecka 11
Vecka 12
Vecka 13
Vecka 14
Vecka 15


Se de 35 tidigare veckorna här »

Untitled Document

Untitled Document
Aminosyror
Kreatintransport
Måltidsersättare
Proteinpulver
Rent kreatin

Untitled Document





Sekretesspolicy   Användningsvillkor   Kontaktinformation