AST Sports ScienceAST Sports ScienceSearch our Q & A databaseAST Sports Science
AST Sports ScienceProdukterBeställ onlineFrågor och svarAvancerad ForskningStyrketräningAST Sports ScienceSearch
AST Sports ScienceAST Sports ScienceKom igång med styrketräningenÖvningsutförandeMax OTArtiklarAST Sports
Måltidsersättare L-Glutamin Shakerflaska Kreatin Fettförbränning Protein Vitaminer & Mineraler

Inloggning Max-OT:
Uppdateringar
Senaste nytt
Styrketräning


Innehållet alla veckor

Vecka 1
Vecka 2
Vecka 3
Vecka 4
Vecka 5
Vecka 6
Vecka 7
Vecka 8
Vecka 9
Vecka 10
Vecka 11
Vecka 12
Vecka 13
Vecka 14


Vecka 15
Vecka 16
Vecka 17
Vecka 18
Vecka 19
Vecka 20
Vecka 21
Vecka 22
Vecka 23
Vecka 24
Vecka 25
Vecka 26
Vecka 27


Untitled Document
Mer av Jeff Willet


Frågor och svar

Artiklar

Träningsjournal - 2001 Team Universe

Träningsjournal - Mr. Universum 2001

Träningsjournal - 2002 USA

Träningsjournal - På vägen till 2003


Beställ produkter


Beställ via ast-ss.se och få billigare pris!

Orderformulär
Timingpaket

Frågor & Svar

Jag läser ofta om insulin. Kan du, på vanligt språk, berätta vad insulin är och varför det är positivt för höjning av insulinnivån när...

Jag vill bygga på storleken på biceps. Vilka bicepsövningar ska jag göra för att kunna bulka...

Jag undrar, ska jag ta GL3 de dagar...

Vet du vad guggulipider är? Jag har hört att det är en växt som ökar sköldkörtelfunktionen och men jag kan inte hitta någon verklig forskning på det...

Tisdag Onsdag Torsdag Fredag Måndag


Vecka 17: Måndag, 21 maj 2001

Om du följde journalen förra veckan vet du att jag skulle gästposera vid Mile High Natural Bodybuilding Championships på lördagen. Det visades sig bli en bra kväll och en mycket positiv erfarenhet. Det blev en stor kväll, stället var nästan utsålt. 

Dr. Pat hade ställt upp ett bord åt mig och den andre som visade upp sig - Susan Kaminga- i entrén så jag kunde träffa och prata med så många som möjligt. 

Jag skulle uppträda först, precis efter männens Masters Division. När jag pumpade upp mig bakom scenen fick jag mycket positiv respons från de andra som tävlade. En fick mig att skratta eftersom han sa åt mig att ta på mig kläderna igen eftersom han trodde jag skulle skrämma alla. 

De hade speglar så man kunde se hur man såg ut. Jag var nöjd med hur jag såg ut. Jag tyckte att formen var bra och det gav mig lite självförtroende innan jag gick ut på scenen. 

Jag körde min uppvisning och fick bra gensvar från publiken, speciellt när jag gick ner i spagat. Människor är alltid förvånade när de ser mig göra det och jag gillar alltid att få reaktioner på det. Jag gjorde det i mina uppvisningar för några år sedan och beslöt mig för att använda det i år igen. 

Kommentarerna jag fick var alla positiva. Vissa som såg mig förra året vid den här tiden kommenterade hur mycket större och vilken bättre form jag hade nu. En av domarna kallade mig ett naturlig monster vilket jag tog som en komplimang. 

Jag var nyfiken på feedbacken från morsan eftersom hon har sett mig under alla åren och jag vet att hon är ärlig i sin kritik. Hon tyckte att jag ser bättre ut 11 veckor före en tävling än någonsin förut. 

Jag hade roligt, njöt av uppvisningen inför publiken. Jag tycker jag är i ett bra läge och gillar alltid att säga att jag måste fortsätta och träna hårt och köra enligt planen! 

Jag har inga bilder än från lördagen, men om jag får fram några bra, kommer jag att lägga upp en.

TRÄNING:

Vader: 

Vadpress i benpressen (1 fot i taget)....2 x 6 @ 227 kg (efter 4 uppvärmningsset) 

Sittande vadpress....2 x 6 @ 113,5 kg

Biceps: 
Skivstångscurl....1 x 6 @ 84 kg, 1 x 5 @ 84 kg (efter 4 uppvärmningsset) 

Stående växlande hantelcurl....2 x 5 @ 43 kg 

Curlstångscurl....1 x 4 @ 85,5 kg

Idag gick det bra. Jag känner mig mycket bättre än förra måndagen. Huvudet kändes bättre och jag lyfte vikterna bättre. 

Ryggen kändes också bättre idag. Dr. Pat gjorde en del justeringar i lördags kväll, vilket hjälpte. 

Förra veckan använde jag 170 lbs på curlstångsucurlen med 6 reps så jag tänkte att jag skulle öka idag. Jag hoppade upp till 190 lbs och kunde knappt göra 4 reps. Det var nästan för tungt. Jag behöver definitivt inte mer nu. 

Jag vänjer mig fortfarande vid att göra curlstångscurl. Du tror att en liten ändring i placering av händerna ändrar så mycket, men det gör det.

KONDITION:

Alla 3 konditionspassen i helgen vara tuffa, speciellt fredagens. Fredagen var en av dessa dagar då det kändes som om konditionsträning var det sista man ville göra på jorden, men jag visste att på något sätt måste jag ta mig igenom det. 

Jag använde löpbandet i fredags och jag kände fortfarande av ryggen. Den irriterade mig i varenda lyft.  

Ju längre jag kom in i passet desto mer var jag tvungen att säga till mig själv att göra klart. Jag fortsatte att öka hastigheten för att kunna slå förra sträckan men efter hand insåg jag at det skulle vara starkt att överhuvudtaget klara av passet. 

Jag körde igenom det med knappt 2.53 miles vilket var min förra sträcka. Jag är nöjd med det. 

På lördagen var det trottermaskinen. Jag kände mig mer motiverad än i fredags, men ändå inte som om det skulle bli kul. När jag väl kom igång ändrade jag attityd. 

Jag fortsatte hålla min normala motståndsnivå och jobbade upp från nivå 5 till nivå 9. Jag försökte hålla uppe hastigheten och kände att jag gjorde ett bra jobb. 

När tiden var slut såg jag att jag hade passerat 8 miles vilket faktiskt är mindre än förra gången. Mitt mål var minst 9 miles men jag nådde inte dit. Det klickade över till 9 miles när jag var på nerkylning så jag vara nära, men ingen cigarr.  

På söndagen var det ännu en runda på löpbandet. Jag var mer inne i passet och det var inte lika tufft att klara sig igenom. 

Jag arbetade upp till 5.2 mph när det gått 12 minuter och sedan ökade jag gradvis från en lutning på 5%. Jag kollade på sträckan och visste att jag var nära. När allt var klart hade jag gått 2.53 miles vilket var samma som de två tidigare passen. 

Som du kan se av mina senaste pass börjar det bli svårare och svårare att passera sträckorna. Det fina är att jag tränar hårt och gör av med en massa energi.  

Jag måste fortsätta att kämpa och använda en massa kalorier.

Tillbaka till föregående sida - Nästa dag

Topp 5
VP2 Whey Protein
2  Ny-Tro Pro-40
3  Creatine HSC
4  GL3 L-Glutamine
5  Micronized Creatine

Frågor & Svar
Om man ska bränna fett vilket är bäst? Ett långt eller två korta?

Hur får man fram den droppformade muskeln på knät?

Varför är inte en vanlig måltid lika bra som kosttillskott efter träningen?

Kan man ta aminosyratillskott istället för proteintillskott, och få samma mängd protein/aminosyror som behövs?

Frågor & Svar
Min vän och jag hade en diskussion om muskelfibrer. Han sa att muskler växer genom delning då fler fibrer skapas. Kan du berätta hur det ligger till med det?

 
| Index | Om AST | Produkter | Delias Hard Core F&S | Beställ Online | Vetenskapliga forskningsartiklar |
| Timingpaket Specialpris | Senaste Nyheter | Frågor & Svar | Breaking Research | AST övningsguide | Artiklar | Max-OT |
 © 2004 AST Sports Science All rights reserved. Om cookies   Användningsvillkor   Kontaktinformation